Dlaczego operatorzy komórkowi napędzają rozwój rynku urządzeń łączności w samochodach?
Redakcja

Dlaczego operatorzy komórkowi napędzają rozwój rynku urządzeń łączności w samochodach?

W ciągu ostatnich 20 lat łączność powoli wkraczała do codziennej jazdy, a technologie przyrostowe były dostosowywane lub dodawane do nowoczesnych pojazdów. Na przykład pierwsze samochody zostały wyposażone w funkcję połączenia alarmowego w 1996 roku; umożliwiając pojazdowi zarejestrowanie wypadku i automatyczne wezwanie najbliższego centrum ratunkowego.

Foto: Stephane Louis 

Zostało to wzmocnione przez wprowadzenie GPS (Global Positioning System) kilka lat później, w 1999 roku, który został udostępniony do zastosowań komercyjnych w 2000 roku. Dzięki GPS opracowano rozwiązania do śledzenia pojazdów przed kradzieżą. Obecnie rozwiązania GPS są szeroko stosowane w różnych przypadkach, takich jak śledzenie pojazdów i zasobów w celu zarządzania flotą, mapowanie korków i poprawianie przepływu ruchu, wykrywanie wypadków i zachowań kierowców i nie tylko za pomocą innego podłączonego sprzętu, takiego jak czujniki, przyspieszeniomierze, karty SIM ( umożliwiające komunikację w sieciach komórkowych) oraz porty ekspanderów. Urządzenia te są często określane zbiorczo jako urządzenia telematyczne, które czerpią dane z pojazdów i mają wbudowane odbiorniki GPS.

Technologia i dane telematyczne stały się podstawowymi elementami w szerszym zarządzaniu ubezpieczeniami (dokładność roszczeń i szybkość przetwarzania tych roszczeń oraz spersonalizowane wyceny polis w oparciu o ocenę ryzyka z wykorzystaniem danych telematycznych dotyczących nawyków jazdy/zachowań kierowców). Nowe technologie EV (pojazdów elektrycznych) również czerpią korzyści z telematyki pojazdów podłączonych do sieci, dzięki czemu informacje o pojeździe są wzbogacone o informacje o zasięgu jazdy, najbliższych punktach ładowania i wskazówki dotyczące rozmów na temat akumulatorów. Większość samochodów podłączonych do sieci wyprodukowanych po 2015 r. obejmuje zintegrowana technologia łączności. W ciągu ostatniej dekady wszechobecność łączności i zmieniające się oczekiwania klientów również przekształciły ukierunkowane na cel rozwiązania łączności w pojazdach w rozwiązania bardziej rozszerzone i oparte na stylu życia; dając początek połączonym usługom informacyjno-rozrywkowym i personalizacji usług. Dzięki obecnym technologiom i standardom komunikacji sieci komórkowej 4G i powstającym 5G, usługi informacyjno-rozrywkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, tworząc możliwości monetyzacji w oparciu o preferencje kierowcy i pasażera.

Infotainment to kluczowa koncepcja w tym ekosystemie, łącząca kierowców i pasażerów, która obejmuje kombinację systemów zapewniających rozrywkę i informacje w samochodzie, w dużej mierze realizowane za pośrednictwem interfejsów audio i wideo sterowanych za pomocą ekranów dotykowych i poleceń głosowych. Często stosowane jako sposób na zwiększenie lojalności klientów i widoczności marki przez producentów OEM, możliwości informacyjno-rozrywkowe są znacznie ulepszone dzięki ulepszeniom w zakresie łączności, co prowadzi do większych możliwości zarabiania zarówno dla nich, jak i dla MNO.

Dzięki wspomnianemu postępowi w technologii łączności, producenci OEM w branży motoryzacyjnej (producenci oryginalnego wyposażenia) w coraz większym stopniu wykorzystują łączność wbudowaną w połączonych samochodach zamiast systemów na uwięzi. Łączność wbudowaną uzyskuje się za pomocą wbudowanego modemu i karty SIM, podczas gdy systemy tethering, takie jak urządzenia telematyczne, wymagają specjalnego sprzętu, który wykorzystuje smartfony (i kartę SIM użytkownika) do łączności za pośrednictwem protokołu IP (Internet Protocol); działające jako modemy, przy czym koszty połączenia pokrywa użytkownik końcowy. Wbudowana łączność toruje również drogę bardziej zaawansowanym systemom informacyjno-rozrywkowym wspieranym przez przetwarzanie brzegowe, które zapewniają zaawansowane wspomaganie jazdy i autonomiczną jazdę w przyszłości.



Role operatora na rynku pojazdów podłączonych do sieci

Operatorzy sieci są niezbędnymi podmiotami globalnego ekosystemu mobilnego, a operatorzy ci coraz częściej świadczą usługi wykraczające poza ich podstawową ofertę, takie jak przetwarzanie w chmurze i brzegowe oraz korporacyjny IoT, w szczególności nadając się do zastosowań przemysłowych, leżących u podstaw konkretnie technologii produkcyjnych. Nic więc dziwnego, że są uważani za naturalnych sojuszników OEM, czy to producentów urządzeń mobilnych, czy pojazdów.


Do niedawna partnerstwa operatorów i OEM ograniczały się do węższych zakresów modeli biznesowych, w których operatorów uważano za współpracowników, drugorzędnych w stosunku do głównej propozycji OEM. To szybko się zmienia, głównie dzięki postępowi w zakresie łączności i możliwości operatorów wykraczającym poza zarządzanie usługami i dodawanie wartości do świadczonych usług/produktów. Jednym z najczęstszych tego przykładów w przestrzeni pojazdów podłączonych do sieci jest wykorzystanie funkcji informacyjno-rozrywkowych oraz związane z nimi kwestie związane z łącznością i danymi. Na przykład eSIM wynikają z takich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa i wydajności; dając kierowcom i pasażerom możliwość wyboru między różnymi sieciami w zależności od zasięgu i niezawodności usług. Dla operatorów karty eSIM pozwalają im na szybkie zainstalowanie znacznie większej liczby urządzeń do swoich sieci, torując drogę dla większej liczby IoT oraz rozszerzyć swoje usługi na producentów OEM. W miarę ewolucji usług łączności, takich jak wdrożenia 5G, spodziewamy się wzrostu bezpośrednich zmian w modelach biznesowych kierowanych przez operatorów OEM, w których operatorzy będą nadal utrzymywać powiązania zarówno z IoT, jak i dostawcami platform w celu zwrotu z inwestycji w wydatki na infrastrukturę


Przyszłe możliwości dla operatorów 1.3.1 Wdrożenia 5G

Chcąc wykorzystać ulepszoną łączność i możliwości wolumenowe 5G, operatorzy na całym świecie rozpoczęli wdrażanie rozwiązań NSA (non-standalone), co oznacza, że są zbudowane na rozwiązaniach 4G, zakotwiczając sygnalizację kontrolną sieci radiowych 5G w 4G Rdzeń. Z drugiej strony rozwiązania SA (Standalone) nie zależą od sieci 4G i/lub starszych rdzeni; są to niezależne i całkowicie nowe, w pełni zwirtualizowane sieci 5G, które obejmują nowe sieci dostępu radiowego, nowe sieci transportowe oraz nowe mobilne sieci rdzeniowe i brzegowe 5G. Chociaż początkowe wdrożenia 5G były bardziej NSA, pojawiają się sieci 5G SA.


Dlatego zapewnienie infrastruktury 5G, nie rezygnując całkowicie z inwestycji 4G/LTE w perspektywie krótko- i średnioterminowej, może okazać się kluczowe dla modeli biznesowych przyszłych operatorów. Jedną z kluczowych korzyści płynących z umożliwienia masowych zastosowań IoT jest część 5G, znana jako standard eMBB (Enhanced Mobile Broadband), który umożliwia aplikacjom IoT wysyłanie i/lub odbieranie dużych ilości danych w krótkich okresach czasu. Wdrożenia 5G umożliwią również i usprawnią kompleksowe dzielenie sieci, które jest kluczową technologią umożliwiającą dostosowanie łączności i przetwarzania danych do potrzeb różnych branż biznesowych poprzez tworzenie wielu sieci wirtualnych zbudowanych na tej samej infrastrukturze fizycznej. Dzielenie na plasterki umożliwia każdemu segmentowi sieci posiadanie własnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa, opóźnień i przepustowości. Dlatego podział sieci stwarza nowe możliwości dla operatorów, aby rozszerzyć swoją ofertę zasięgu na różne branże z gwarantowaną jakością usług i niestandardową siecią wydzieloną dla dowolnych usług wertykalnych. W kontekście pojazdów połączonych operatorzy mogą dzierżawić i zarządzać siecią wirtualną lub „wycinkiem sieci” producentom OEM.


Inną istotną zaletą 5G, szczególnie w przypadkach użycia połączonych pojazdów, jest zezwolenie na URLLC (Ultra-niezawodna komunikacja o niskim opóźnieniu), która jest podzbiorem architektury sieci 5G, osiągając krótsze transmisje za pośrednictwem większej podnośnej i planując nakładające się transmisje, co skutkuje bardziej wydajnym przesyłaniem danych i obsługuje przypadki użycia, które wymagają wysokiej niezawodności sieci powyżej 99,999% i wyjątkowo małych opóźnień transmisji danych wynoszących około jednej milisekundy .” Dzięki URLLC umożliwia to lepszą komunikację sieciową wokół V2X, zwłaszcza w zakresie zapobiegania kolizjom i innych funkcji ADAS i/lub autonomicznej jazdy. W podobny sposób jego możliwości można wykorzystać do predykcyjnej konserwacji pojazdów. URLLC polega na dzieleniu sieci w celu optymalizacji ruchu sieciowego i odpowiedniej alokacji źródeł, dzięki czemu może tworzyć szybkie i nieprzerwane przepływy danych.

 
W przestrzeni połączonych pojazdów operatorzy wchodzą również w interakcję z różnymi podmiotami, takimi jak połączone platformy samochodowe/dostawcy IoT i inne. Te interakcje ponownie miały głównie ograniczony zakres, a operatorzy powoli przechodzili do przejmowania ról związanych z orkiestracją systemu, chmurą i obsługą brzegową, a także zapewnianiem bezpieczeństwa sieci. Takie podejście „ułatwiacza systemu” w różnych branżach jest widoczne w produktach/usługach wielu dużych operatorów (np. poprzez swoją działalność Vodafone Automotive oraz Orange ze swoją spółką zależną Ocean, specjalizującą się w rozwiązaniach do zarządzania flotą). Wielu operatorów zdecydowało się również na współpracę z platformami połączonych samochodów i dostawcami platform (tj. Deutsche Telekom, Orange i Vodafone współpracują z firmą Ericsson), a także eSIM i innymi producentami komponentów w architekturze sieci 5G, osiągając krótsze transmisje za pośrednictwem większej podnośnej, oraz planowanie nakładających się transmisji, co skutkuje wydajniejszym transferem danych i obsługą przypadków użycia, które wymagają wysokiej niezawodności sieci powyżej 99,999% oraz wyjątkowo małych opóźnień transmisji danych, wynoszących około jednej milisekundy”. zwłaszcza w zakresie zapobiegania kolizjom i innych funkcji ADAS i/lub autonomicznej jazdy. W podobny sposób jego możliwości można wykorzystać do predykcyjnej konserwacji pojazdów. URLLC polega na dzieleniu sieci w celu optymalizacji ruchu sieciowego i odpowiedniej alokacji źródeł, dzięki czemu może tworzyć szybkie i nieprzerwane przepływy danych.

Kluczowe czynniki decydujące o adopcji


Biorąc pod uwagę wszechobecność wyżej wymienionych technologii łączności, istnieje kilka kluczowych czynników wpływających na przyjęcie pojazdów podłączonych do sieci przez podmioty w całym łańcuchu wartości, w tym operatorów sieci, producentów OEM/producentów samochodów, ubezpieczycieli samochodowych, właścicieli firm i użytkowników końcowych.

Dodatkowe możliwości zarabiania:


Istnieje możliwość, że nowe poziomy łączności doprowadzą do dodatkowej monetyzacji. Na przykład aktualizacje oprogramowania OTA są oczywistą formą takich możliwości, generując dodatkowe przychody dla OEM i operatorów, częściowo przejawiające się w zakupach w aplikacjach informacyjno-rozrywkowych. Zarabianie poprzez powtarzające się przychody z płatnych aktualizacji i aktualizacji OTA oraz pakietów abonamentowych dostawców sieci wykorzystujących łączność to również możliwości dla tych podmiotów. Te modele biznesowe będą jednak musiały uwzględniać rozpowszechnienie modeli freemium i bezpośrednią konkurencję ze strony innych usług, które obejmują pakiety danych osobowych klientów (na smartfonach), a także niewystarczający poziom świadomości klientów na temat wartości dodanej usług pokładowych zapewnione usługi. Dlatego producenci OEM, a także operatorzy sieci, z którymi współpracują, musieliby najpierw skupić się na poprawie obsługi klienta, a być może następnie wybrać sposoby dostarczania personalizacji usług. W związku z tym, chociaż możliwości bezpośredniego zarabiania w tym obszarze mogą być nieco nieuchwytne dla producentów OEM w krótkim okresie, zwiększone 5G i powiązane rozwiązania nadal stanowią przekonujące argumenty dla dostawców sieci.

Ulepszenia systemu informacyjno-rozrywkowego

Infotainment to duże możliwości dla MNO i OEM, ponieważ wykorzystanie danych rośnie. Innymi ważnymi podmiotami korzystającymi z tych możliwości są duże firmy technologiczne, takie jak Google i Apple, które zbudowały własne platformy mobilne i integrują swoje technologie we współpracy z głównymi producentami OEM. Amazon współpracuje z pojazdami Toyoty, Forda i BMW, aby wprowadzić swojego asystenta głosowego Alexę i wypuścił urządzenie Amazon Echo, które może być instalowane ręcznie przez samych kierowców, biorąc pod uwagę, że spełnia ono wymagania techniczne producentów OEM. Wiele innych firm technologicznych prawdopodobnie przyjmie podobne podejście w tej dziedzinie. Dla producentów OEM zwiększenie łączności otwiera szersze funkcje, takie jak rezerwacja w pojeździe i zakupy, a także bardziej zaawansowane możliwości, takie jak podłączenie pojazdu do inteligentnych urządzeń domowych i/lub systemów rozrywki za pośrednictwem V2X (Vehicle to Everything). Ponieważ perspektywy autonomicznej jazdy są również powoli realizowane, oczekuje się, że część rozrywkowa koncepcji przyspieszy dzięki zaawansowanym funkcjom przesyłania strumieniowego, gier i zakupów, sterowanym za pomocą pomocy głosowej i być może innych rozwiązań obejmujących sterowanie wideo w przyszłości.


Podsumowanie prognozy


Liczba połączonych pojazdów w eksploatacji osiągnie 367 milionów na całym świecie w 2027 roku, z 192 milionów w 2023 roku. Ten wzrost o 91% będzie napędzany postępem zarówno ADAS, jak i zwiększeniem możliwości samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych. Możliwości 5G o dużej szybkości i niskich opóźnieniach będą sprzyjać realizacji tych celów, co będzie wymagało efektywnej współpracy między producentami OEM z branży motoryzacyjnej a operatorami.
• Operatorzy mają kluczowe znaczenie dla odblokowania nowych zastosowań, takich jak autonomiczna jazda i systemy informacyjno-rozrywkowe wykorzystujące duże ilości danych, za pośrednictwem 5G, co stanowi 3,6 miliarda dolarów szansy na zapewnienie łączności 5G w 2027 roku na całym świecie.
• Sieć 5G może pozwolić producentom OEM z branży motoryzacyjnej na ulepszenie doświadczeń w pojazdach. Na rynku pojazdów przechodzącym na pojazdy elektryczne kluczem jest poprawa doświadczenia użytkownika. Operatorzy odgrywają kluczową rolę w umożliwieniu tego w niezawodny sposób, co czyni ich partnerami z wyboru, gdy ich sieci 5G szybko się rozwijają.
• Do 2027 r. pojazdy użytkowe będą stanowiły zaledwie 20% pojazdów podłączonych do sieci na całym świecie, co stanowi niewielki wzrost z 16% do końca 2023 r. Konstrukcja pojazdów użytkowych nie wykorzystuje łączności poza prostymi funkcjami połączeń alarmowych i podstawowymi połączonymi systemami informacyjno-rozrywkowymi, chociaż to zmienia się, ponieważ firmy traktują priorytetowo możliwości śledzenia i logistyki.
• W związku z tym producenci OEM z branży motoryzacyjnej powinni priorytetowo traktować integrację z powszechnymi systemami śledzenia floty poza fabryką, aby zmaksymalizować korzyści płynące z łączności i umożliwić właścicielom flot komercyjnych maksymalizację wydajności ich procesów.

opr. na podstawie raportu Juniper research

Najnowsze w naszym serwisie

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Zainteresują Ciebie również

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Prezentacja oferty

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Dlaczego operatorzy komórkowi napędzają rozwój rynku urządzeń łączności w samochodach?
Redakcja 13 stycznia 2023

Chciałbyś się znaleźć w katalogu?


Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco i poznawać najlepsze praktyki dot. cyfryzacji w firmach. 


Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj