Trzy najważniejsze trendy eSIM w 2023 roku
Wojciech Szramowski

Trzy najważniejsze trendy eSIM w 2023 roku

W październiku 2013 r. GSMA (Stowarzyszenie GSM) ogłosiło opracowanie nowego typu karty SIM, która jest bezpośrednio lutowana w urządzeniu. Ten nowy typ karty SIM, znany jako eSIM (wbudowana karta SIM), można następnie zaprogramować tak, aby łączył się z profilem sieciowym wybranego operatora za pośrednictwem procesu znanego jako RSP (Remote SIM Provisioning).

Zdjęcie dodane przez Miguel Á. Padriñán:

Istnieje kilka znaczących różnic między eSIM a tradycyjnymi plastikowymi kartami SIM:

1.Tradycyjnych plastikowych kart SIM nie można zdalnie programować, podczas gdy karty eSIM oferują wbudowaną kartę eUICC (embedded Universal Integrated Circuit Card).
2.Dostępne są karty SIM klasy komercyjnej, przemysłowej i samochodowej. Karty eSIM są dostępne we wszystkich rozmiarach i klasach, z łącznością M2M (Machine-to-Machine) zgodnie z mechanizmem push GSMA SGP.02 i łącznością konsumencką zgodnie z mechanizmem GSMA SGP.22 pull.

Specyfikacje GSMA SG.31 i SG.32 reprezentują konwergencję modelu „pchania i ciągnięcia”. Push odnosi się do inteligentnych aktualizacji oprogramowania OTA (Over the Air) przesyłanych do urządzenia, podczas gdy pull odnosi się do inteligencji wbudowanej w urządzenie. Istnieje potrzeba posiadania aspektu przyciągania, aby uzyskać wypychanie, co będzie kluczem do wspierania przypadków użycia M2M.
Toczy się również debata na temat tego, jak koszt eSIM wypada w porównaniu z kosztem tradycyjnych rozwiązań SIM. Należy zauważyć, że aby wesprzeć technologię eSIM, operatorzy będą musieli zainwestować w wymaganą infrastrukturę.

Chociaż terminy eSIM i eUICC są często używane zamiennie, ważne jest, aby wyjaśnić różnicę między tymi dwoma terminami:

eSIM: Element sprzętowy, który jest bezpośrednio przylutowany do kompatybilnego urządzenia lub czujnika zamiast tradycyjnej karty SIM. eSIM to funkcja dostępna we wszystkich obudowach i klasach, w tym MFF2. Karta eSIM to połączenie chipa (sprzętu), systemu operacyjnego działającego na chipie jak każda karta SIM oraz pobranego profilu operatora. Pobieranie i zarządzanie profilem operatora jest następnie zarządzane za pośrednictwem platformy RSP.

eUICC: Składnik oprogramowania eSIM, który umożliwia zdalną kartę SIM
udostępnianie i możliwość przełączania podłączonego urządzenia lub czujnika między profilami operatora sieci.

W porównaniu z tradycyjną kartą SIM, którą można wyjąć z urządzenia, eSIM jest wlutowywany bezpośrednio do kompatybilnego urządzenia lub czujnika i dlatego nie można go wyjąć. Jeśli użytkownik chce zmienić profil operatora przy użyciu tradycyjnej karty SIM, wystarczy wyjąć dotychczasową kartę i zastąpić ją kartą SIM nowo wybranego operatora.

Jednak ze względu na wbudowany charakter eSIM nie jest możliwe usunięcie eSIM.
Zamiast tego oprogramowanie eUICC umożliwia modułom eSIM w podłączonych urządzeniach lub czujnikach zdalne przełączanie między profilami operatorów. Pozwala to na większą elastyczność w zastosowaniach przemysłowych i konsumenckich, przy czym oba sektory odnoszą korzyści ze zwiększonego zasięgu sieci realizowanego przez łączność eSIM.   

Pojawienie się specyfikacji iSIM

Juniper Research uważa, że iSIM (zintegrowana karta SIM) reprezentuje kolejną ewolucję łączności wykraczającą poza eSIM, szczególnie w przypadku podłączonych urządzeń i zastosowań IoT. Całkowicie usuwając wbudowaną kartę SIM, producenci będą mogli produkować mniejsze podłączone urządzenia, drastycznie rozszerzając zakres łączności.

Karta iSIM jest częścią procesora aplikacji, znanego jako SoC (System on Chip). W przeciwieństwie do eSIM lub tradycyjnych kart SIM, technologia iSIM nie wymaga fizycznego chipsetu.

Zamiast sprzętu na urządzeniu, iSIM używają TRE (Tamper Resistant Element) zaimplementowanego w SoC w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzenia.
Karty iSIM oferują wyraźną przewagę nad tradycyjnymi kartami SIM i eSIM, w tym dodatkową elastyczność i możliwości oszczędzania zasobów. Karty iSIM mogłyby na przykład być wykorzystywane w inteligentnych etykietach w połączonych fabrykach. Podczas gdy początkowe użycie inteligentnych etykiet będzie ograniczone do towarów o wysokiej wartości, aby uzasadnić wyższe koszty, komercjalizacja technologii iSIM ostatecznie oznacza spadek cen i zwiększenie dostępności technologii. W szczególności iSIM nadaje się do uwierzytelniania urządzeń IoT w sieci 5G, przy czym te przypadki użycia o wysokiej wartości mogą uzasadniać podwyższoną cenę iSIM i łączności 5G.


Potrzeba bezpieczeństwa IoT

Rozważając związek między przyjęciem eSIM a bezpieczeństwem IoT, należy zauważyć, że po podłączeniu urządzenia do sieci i zapisaniu profilu, eSIM i iSIM używają tych samych algorytmów, co tradycyjne plastikowe karty SIM.

Jednak urządzenia obsługujące eSIM będą oferować silniejszą obronę przed atakami DoS (Denial of Service), a użytkownicy będą mogli wybierać różne profile operatorów za pośrednictwem lokalnego asystenta profilującego.
W przypadku urządzeń konsumenckich kwestia kompleksowego bezpieczeństwa jest zorganizowana za pośrednictwem systemu operacyjnego. Oznacza to, że specyfikacje pobierania eSIM nie leżą w gestii konsumentów, co upraszcza proces i zachęca do wprowadzania na rynek. W przypadkach użycia IoT niektóre urządzenia mogą mieć tę opcję dodawania za pośrednictwem interfejsu użytkownika zaszyfrowanego hasłem.
Należy jednak zauważyć, że GSMA nie określa tego poziomu wdrożenia jako wymogu. Dlatego obowiązkiem producenta urządzenia jest zabezpieczenie urządzenia przed włamaniem do systemu zdalnego zarządzania.

Rządy w kilku krajach wdrożyły przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa IoT, w tym w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Finlandii, Indiach, Japonii, Omanie, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii, USA i Wietnamie.

Należy jednak zauważyć, że wprowadzenie „czystszej”, bezpieczniejszej infrastruktury IoT będzie miało wyższą cenę, co może zniechęcić interesariuszy działających w zakresie łączności LPWA. W przypadku tej nowej infrastruktury, takiej jak telezdrowie i połączone pojazdy, będą brane pod uwagę tylko przypadki użycia IoT, które obejmują dane osobowe lub informacje wrażliwe.

Sojusz Android Ready SE (Secure Element) to współpraca między Google i dostawcami SE, oferująca implementacje open-source sprzętowych apletów bezpieczeństwa do takich zastosowań, jak cyfrowe rozwiązania finansowe, dane uwierzytelniające i klucze cyfrowe. Partnerami Google w tej inicjatywie są G+D, Goodix, Kigen, NXP Semiconductors, Samsung, STMicroelectronics, Thales, Tongxin Micro, Unisoc i VALID.

W ramach tego sojuszu Google Strongbox został zaprojektowany do bezpiecznego dostarczania kluczy Androida. Ten aplet można wstępnie załadować na nowe smartfony, działając jako aplet keymaster, przenosząc funkcje bezpieczeństwa na wbudowaną kartę SIM.

Jest to certyfikowane przez zewnętrznego specjalistę ds. bezpieczeństwa i oferowane bezpłatnie producentom OEM, którzy nie muszą już płacić za bezpieczny element.

Wymóg automatyzacji i samoobsługi

Przedsiębiorstwa coraz częściej chcą rozwiązań „pod klucz”, które obejmują również zestaw usług o wartości dodanej. Wymagają automatyzacji wdrażania, ponieważ nie chcą samodzielnie budować platform obsługujących eSIM. Integracja systemów między operatorami sieci i menedżerami urządzeń może zająć miesiące, co wiąże się z ogromnymi kosztami.

W przypadku globalnego udostępnienia rozwiązania IOT przedsiębiorstwa musiałyby umożliwić kilkuset operatorom sieci i przestrzegać wszystkich niezbędnych przepisów. Przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na współpracę z MVNO, ale ci interesariusze mają zwykle krótszą żywotność w ekosystemach. Technologia eSIM zapewnia urządzeniom elastyczność zmiany profilu operatora podczas wdrażania urządzeń w różnych krajach, ale obsługuje również przypadki użycia, w których MVNO przestali handlować, a przedsiębiorstwa pozostają bez łączności. W takich przypadkach urządzenia mogą łączyć się z profilem innego operatora bez konieczności zmiany karty SIM, co oznacza, że eSIM może działać jako polisa ubezpieczeniowa dla łączności.

Rośnie zapotrzebowanie na dostawców platform do zarządzania eSIM, którzy oferują dodatkowe usługi o wartości dodanej. Dotyczy to zwłaszcza inteligencji na urządzeniu. Klienci korporacyjni mogli negocjować międzyrynkowe umowy dla operatorów takich jak Vodafone lub AT&T, za pośrednictwem których mają platformę łączności.
Jednak jest mało prawdopodobne, aby miały zaawansowane funkcje wywiadowcze, które umożliwiają łączność. Istnieje potrzeba wbudowania zaawansowanej łączności w urządzenie od samego początku, począwszy od ładowania początkowego z wieloma IMSI, ale istnieje również potrzeba oprogramowania, które uprzemysłowi i skaluje to.

Wartość rynkowa eSIM w 2023 r

Wartość światowego rynku eSIM wzrośnie z 4,7 mld USD w 2023 r. do 16,3 mld USD w 2027 r. Wzrost o imponujące 249%, napędzany będzie przez przyjęcie urządzeń konsumenckich obsługujących eSIM, jak widać w niedawnej publikacji Apple iPhone 14 obsługujący tylko eSIM, uruchamiający przyspieszone wsparcie operatora. 

• Apple rozszerzy wdrażanie urządzeń obsługujących wyłącznie eSIM w Europie w 2023 r
Technologia eSIM kluczem do zminimalizowania czasochłonnego zawierania umów roamingowych na rozdrobnionym europejskim rynku telekomunikacyjnym.

• Całkowita liczba smartfonów wykorzystujących łączność eSIM wzrośnie z 986 milionów w 2023 r. do 3,5 miliarda do 2027 r., a producenci tacy jak Google i Samsung opracują równoważne urządzenie z Androidem obsługujące tylko eSIM, aby konkurować z Apple i utrzymać swoją globalną pozycję rynkową . 

• Obecne przepisy uniemożliwiają chińskim producentom urządzeń sprzedaż na rodzimym rynku, co ogranicza inwestycje i innowacje. W odpowiedzi organizacje branżowe muszą ściśle współpracować z chińskim rządem w celu opracowania specyfikacji, które umożliwią obsługę eSIM, jednocześnie spełniając wymagania dotyczące monitorowania i śledzenia urządzeń. 

• Całkowita liczba smartfonów podłączonych do eSIM w Chinach wzrośnie ze 103 milionów w 2023 r. do 385 milionów do 2027 r., przy założeniu, że zostaną wdrożone krajowe standardy umożliwiające korzystanie z eSIM w smartfonach.

• Pomimo obaw operatorów dotyczących destrukcyjnego wpływu eSIM na istniejące modele biznesowe, rosnące wsparcie ze strony producentów smartfonów będzie wywierać dodatkową presję na operatorów. W odpowiedzi dostawcy usług muszą obsługiwać łączność eSIM, aby uniknąć utraty abonentów wraz ze wzrostem świadomości technologicznej.

opr. na podstawie "Top Three sSIMs Trens in 2023" Juniper Research

Bądź Pierwszy !

Bądź pierwszym, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach, produktach i trendach.

Najnowsze w naszym serwisie

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Zainteresują Ciebie również

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Prezentacja oferty

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Trzy najważniejsze trendy eSIM w 2023 roku
Wojciech Szramowski 12 stycznia 2023

Chciałbyś się znaleźć w katalogu?


Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco i poznawać najlepsze praktyki dot. cyfryzacji w firmach. 


Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj