Czym jest SaaS (Software as a Service) czyli oprogramowanie jako usługa?
Wojciech Szramowski

Czym jest SaaS (Software as a Service) czyli oprogramowanie jako usługa?

Oprogramowanie jako usługa (Software as a Service, Saas) to model udostępniania oprogramowania w chmurze, w którym dostawca chmury rozwija i utrzymuje aplikacje chmurowe, zapewnia ich automatyczne aktualizacje i udostępnia oprogramowanie swoim klientom za pośrednictwem Internetu na zasadzie „pay-as-you-go”, czyli w zależności od wykorzystania zasobów. Dostawca chmury publicznej zarządza całym sprzętem i tradycyjnym oprogramowaniem, w tym oprogramowaniem pośredniczącym, oprogramowaniem aplikacji i zabezpieczeniami. Klienci SaaS mogą dzięki temu znacznie obniżyć koszty, wdrażać, skalować i uaktualniać rozwiązania biznesowe szybciej niż w przypadku utrzymywania systemów i oprogramowania lokalnie, a także dokładniej przewidywać całkowity koszt eksploatacji

Zdjęcie dodane przez Mikhail Nilov

Istnieje wiele korzyści, które Odoo Saas wnosi do Twojej firmy. Przyjrzyjmy się, dlaczego wiele firm woli usługi SaaS od tradycyjnego modelu serwerowego.

Sprzedawcy oprogramowania spędzili ostatnie lata na bombardowaniu specjalistów IT i kadr zarządzających firm informacjami o zaletach przetwarzania w chmurze w różnych formach. Niektóre z tych wiadomości były skierowane do księgowych i mówiły o korzyściach dotyczących kosztów operacyjnych (OpEx) w porównaniu z wydatkami kapitałowymi (CapEx). Inne były adresowane do społeczności IT, przekazując informacje na temat skalowalności, zdolności na żądanie oraz zdolności chmury do przejęcia monotonnych zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą, co umożliwia specjalistom ds. IT skoncentrowanie się na problemach biznesowych.

Wszystkie te informacje mają w sobie wiele prawdy, jednak niewiele energii poświęcono na wyjaśnienie kierownikom danych działów, dlaczego aplikacje biznesowe dostarczane w chmurze za pośrednictwem modelu SaaS i opłacane na podstawie subskrypcji nie tylko są praktyczne, ale mają też kluczowe znaczenie dla wyeliminowania luk innowacyjnych, na które kadry zarządzające często skarżą się swoim działom IT.

SaaS nie jest nowym pojęciem. W rzeczywistości aplikacje internetowe dostarczane przez dostawców usług aplikacyjnych poprzedzają koncepcję „chmury obliczeniowej”, którą dziś znamy. Wcześniejsze aplikacje dostarczane za pomocą modelu SaaS często koncentrowały się na zarządzaniu relacjami z klientami (CRM) i zarządzaniu treściami internetowymi. Obecnie Odoo dostarcza cały pakiet aplikacji biznesowych obejmujących planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP).


BRAK KOSZTÓW POCZĄTKOWYCH

Jednym z najważniejszych powodów, dla których wiele firm decyduje się na usługi oparte na SaaS, jest fakt, że Odoo Saas Kit może wyeliminować zapotrzebowanie na budowę i utrzymanie tradycyjnego serwera wewnętrznego.Jak być może wiesz, fizyczny serwer będzie wiązać się z ogromnymi kosztami początkowymi dla większości nadchodzących małych i średnich branż.

Dlatego Saas może wyeliminować ten koszt i zapewnić odpowiednie rozwiązanie robocze dla Twoich firm.

MODEL ABONAMENTOWY

Model abonamentowy to jeden z najpopularniejszych modeli Odoo. W tym modelu klient może wykupić abonament na dostęp do Odoo w okresach miesięcznych lub rocznych, w zależności od cyklicznej opłaty.

Dodatkowo opłaty uzależnione były od rodzaju i ilości zasobów z serwera w chmurze, które można zmieniać w zależności od potrzeb.

MOŻLIWOŚĆ SKALOWALNOŚCI

W tym zestawie Odoo Saas otrzymasz możliwość skalowalności. W związku z tym firma może zwiększać lub zawężać zapotrzebowanie na zasoby w miarę pojawiania się zapotrzebowania, po prostu zmieniając plany subskrypcji i/lub rodzaje usług.

Wykonując podobną liczbę ulepszeń na serwerze wewnętrznym, możesz znacznie zwiększyć kieszenie.

Funkcje Odoo Saas połączą większe produkty, bazę danych klientów i rozproszą rosnące obciążenie serwerów. Będzie to rosnąca perspektywa sprzedaży dla dostawców usług Odoo Saas.

OPCJE DOSTOSOWYWANIA

Istnieje wiele opcji dostosowywania Odoo Saas. Ponadto Odoo samo w sobie może zapewnić wysoki poziom elastyczności w generowaniu wielu pożądanych funkcjonalności, dopasowanych do wymagań klientów.

Korzystając z Odoo jako usługi SaaS, klienci będą mieli możliwość dostępu do ogromnej liczby wbudowanych modułów w usłudze opartej na czasie, bez konieczności zakupu ich z odpowiednią licencją. Pozwoli to również klientom na zmianę i promowanie wtyczek na żądanie z dostępnymi planami, gdy tylko pojawi się zapotrzebowanie.

Od samego początku celem modelu SaaS było zapewnienie podstawowych korzyści biznesowych, takich jak:

 

Niższe koszty początkowe

Możliwość rezygnacji z dodatkowego sprzętu i oprogramowania pośredniczącego.
Zmniejszenie kosztów instalacji i wdrożenia.
Weryfikowanie danych i poprawa błędów przed aktualizowaniem danych głównych.

Przewidywalne wydatki bieżące

Rozwiązanie problemu trudnych do przewidzenia kosztów zarządzania, instalacji poprawek i aktualizacji oprogramowania oraz sprzętu.
Przekształcenie wydatków inwestycyjnych w koszty operacyjne.
Ograniczenie ryzyka dzięki wsparciu specjalistów w zakresie zarządzania oprogramowaniem i nadzoru nad zabezpieczeniami chmury.

Szybkie wdrożenia

Osiągnięcie pełnej gotowości do zmian w kilka godzin zamiast kilku miesięcy.
Wdrażanie i stały dostęp do najnowszych usprawnień i aktualizacji.
Automatyczne instalacje poprawek oprogramowania.

Skalowalność na żądanie

Szybkie skalowanie w celu zaspokojenia rosnących potrzeb związanych z przetwarzaniem danych lub transakcji.
Ograniczenie przestojów przy zachowaniu wysokiego poziomu usług.

  

Chmura vs SaaS – na czym polegają różnice?

Obniżenie kosztów i efektywność informatyczna stymulowały rozwój pierwszych aplikacji chmurowych, a nowoczesne aplikacje SaaS przekształciły się w platformy wspierające innowacje, aby sprostać wyzwaniom konkurencyjnej ery cyfrowej, takim jak:

  • Rozszerzanie funkcji aplikacji SaaS w celu obsługi aplikacji służących do współpracy, np. Slack czy Zoom.
  • Małe jest piękne. Chmura, rozwiązania mobilne i sieci społecznościowe umożliwiają małym firmom i startupom tworzenie nowatorskich produktów i zdobywanie rynków z niespotykaną dotąd szybkością.
  • Era wymagających konsumentów. Uzbrojeni w urządzenia mobilne i sieci społecznościowe konsumenci mają teraz większy wybór i łatwiejszy dostęp do informacji niż kiedykolwiek wcześniej.
  • W odpowiedzi na te wyzwania nowoczesny pakiet SaaS może wspierać rozwój całego przedsiębiorstwa poprzez szybsze wdrażanie innowacji, lepszą obsługę klienta i trafniejsze decyzje biznesowe, które zapewnia wbudowana analityka i możliwość kompleksowego wglądu w procesy biznesowe.


Funkcje SaaS


Połączone rozwiązania dla całego przedsiębiorstwa

Łączenie i optymalizacja międzydziałowych procesów biznesowych.
Holistyczna analiza wszystkich aspektów działalności.

Szybsze, elastyczniejsze ścieżki aktualizacji

Kwartalny dostęp do nowych funkcji.
Możliwość aktualizacji zgodnie z tempem rozwoju firmy, a nie według harmonogramów dostawcy.

Łatwa personalizacja

Szybkie dostosowywanie rozwiązań do potrzeb biznesowych.
Zachowanie cennych dostosowań po każdej aktualizacji.

Przenośność danych

Udostępnianie i/lub przenoszenie danych w SaaS — lokalnie i w aplikacjach chmury prywatnej.
Szybkie przygotowanie, wizualizacja i analiza danych, pozwalające na uwypuklenie trendów i wzorców.
Uwzględnianie danych stron trzecich w celu wzbogacenia możliwości analityki.

Wbudowane funkcje analityczne

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym.
Unikanie kosztownego, czasochłonnego przenoszenia danych.

Szybsze innowacje wykorzystujące wbudowane technologie

Podniesienie produktywności dzięki wbudowanej inteligencji samouczącej się i adaptacyjnej.
Szybkie wdrażanie innowacji w całym łańcuchu wartości z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, chatbotów, asystentów cyfrowych, IoT, blockchain i innych nowych technologii.


Chmura ERP

Dowiedz się, jak rozwiązania chmurowe do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) mogą pomóc Twojej firmie przygotować się na wyzwania przyszłości w zakresie księgowości, analityki, konsolidacji, planowania, zaopatrzenia, projektów i sprawozdawczości.
Co to jest ERP?

Biorąc pod uwagę coraz powszechniejsze wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, oczekuje się, że takie rozwiązania będą stanowiły coraz większą część wszystkich aplikacji chmurowych. Sztuczna inteligencja będzie napędzać rozwój rozwiązań adaptacyjnych, umożliwiających aplikacjom zaplecza i biurowym uczyć się oraz dostosowywać do danych i zachowań użytkowników.

 opr. na podst. mat. odoo, oracle

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak zarządzać relacjami z klientami (CRM) lub jak planować zasoby firmy (ERP) w Twojej branży, skontaktuj się z nami już dzisiaj !


Najnowsze w naszym serwisie

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Zainteresują Ciebie również

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Prezentacja oferty

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Czym jest SaaS (Software as a Service) czyli oprogramowanie jako usługa?
Wojciech Szramowski 27 kwietnia 2023

Chciałbyś się znaleźć w katalogu?


Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco i poznawać najlepsze praktyki dot. cyfryzacji w firmach. 


Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj