Alicja Starnawska

Jak RFID wspiera kontrolę wysyłek w Rossmann ?

By zrozumieć czym dokładnie jest technologia RFID, zachęcamy do zapoznania się np. z naszym webinarem „Dlaczego biznes sięga po RFID”

O technologii RFID .

O technologii RFID

By zrozumieć czym dokładnie jest technologia RFID, zachęcamy do zapoznania się np. z naszym webinarem „Dlaczego biznes sięga po RFID”

Dowiedz się więcej


W skrócie, RFID to identyfikacja towarów dzięki wykorzystaniu znaczników umożliwiających odczyt danych na odległość, przy pomocy fal radiowych. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość odczytu wielu elementów naraz, nawet gdy towary są schowane np. pojemnikach lub kartonach znajdujących się kilka metrów od nas – coś, czego kody kreskowe nie są w stanie osiągnąć. Dzięki temu, wszystkie procesy np. przyjmowania i kontroli towarów są szybsze.

Technologia ta pozwala na szybki odczyt tagów, nawet 100 tagów w ciągu sekundy. Tagi RFID są przystosowane do wielokrotnego użytku, a dzięki możliwości ich hasłowania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

Jako ISS RFID, integrator systemów radiowych, specjalizujemy się w kompleksowym rozwiązywaniu zagadnień związanych z optymalizacją procesów. Dostarczamy hardware (czytniki, anteny, tagi) jak i software, działający niezależnie i wymieniający dane z systemami zarządzającymi, takimi jak SAP, ERP, WMS.

Rossmann to lider sieci drogerii oferujący szeroką gamę wyselekcjonowanych, zróżnicowanych i wysokojakościowych produktów kosmetycznych i higienicznych, chemię gospodarczą, akcesoria dla domu oraz karmy dla zwierząt.  Sklepy stacjonarne oraz drogeria online realizują zakupy ponad 800 tysięcy klientów dziennie.

Przy takiej ilości klientów, koniecznym jest zapewnienie dostępności towarów na półkach. Stąd kluczowym jest zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw oraz pewności, iż wysyłane towary jadą w odpowiednie miejsce.

Kontrola wysyłek

System RFID został wskazany jako rozwiązanie umożliwiające współpracę z automatyka wysokiego składowania oraz zapewniającym kontrolę nad wysyłkami.

Celem wprowadzania systemu RFID w magazynie wysyłkowym firmy Rossmann była optymalizacja procesu obsługi załadunku towarów, przy jego maksymalnej automatyzacji, wraz z kontrolą wysyłanych towarów. Sieć realizuje około 1000 wysyłek tygodniowo w trybie całodobowym. Prawdziwą rewolucją była więc automatyczna identyfikacja kilkudziesięciu tysięcy boksów z towarami przeznaczonymi do wysyłki, poprzez wyposażenie ich w trwale przymocowane tagi RFID.

Wdrożenie zostało poprzedzone testami oraz pilotażem na innym magazynie firmy Rossmann, w celu dobrania tagów RFID do pojemników oraz odpowiedniej konfiguracji systemu RFID.

W każdym doku zainstalowano czytnik oraz anteny RFID. Z kolei na zewnątrz zamontowano zintegrowane czytniki nad dokami i 15 kontrolujących ruch pojazdów na terenie zakładu, które monitorują wagi oraz wjazdy i wyjazdy.

Wdrożony system RFID wykrywa ruch kontenerów na dokach załadunkowych, rozróżniając kierunek ruchu w czasie rzeczywistym, nawet w momencie jednoczesnego ich przejazdu w przeciwne strony.  

Żródło https://log4.pl/w-rossmannie-pierwszy-krok-do-wdrozenia-rfid,492,18806.htm

Pozwala także kontrolować proces załadunku pojazdów, potwierdzać jego poprawność, tj. wysyłkę właściwego towaru do właściwego sklepu. Dzięki nowemu systemowi usprawniono pracę kierowców i pracowników magazynu. Skrócono ilość czasu potrzebny na załadunek oraz ilość osób w niego zaangażowanych.

Jakub Kownacki, dyrektor techniczny ISS RFID, zwraca uwagę na złożoność projektu, który wymagał współpracy 4 podwykonawców oraz integracji 4 systemów: systemu zarządzającego firmy Rossmann, sterującego automatyką, kontrolą dostępu oraz RFID. – Wyzwaniem było, mając na jednej ścianie tak dużą liczbę doków, tak ustawić instalację, aby przy pełnej pracy magazynu urządzenia nie zakłócały się, a zewnętrzne czytniki nie wpływały negatywnie na działanie instalacji wewnątrz. Skomplikowanym zadaniem była też właściwa weryfikacja i filtracja danych, by mieć pewność, że odpowiednie boksy trafiają na dobre doki, a następnie do pojazdów – podsumowuje. 

Żródło: https://techno-senior.com/2019/11/18/siec-drogeryjna-rossmann-wdrozenie-iss-rfid/

Zespół ISS RFID zintegrował 4 systemy: system zarządzający firmą Rossmann, sterujący automatyką, kontrolą dostępu oraz RFID. Sprostał wyzwaniu, by przy tak dużej liczbie doków, ustawić instalację tak, aby przy pełnej pracy magazynu urządzenia nie zakłócały się, a zewnętrzne czytniki nie wpływały negatywnie na działanie instalacji wewnątrz. Zaprojektował także system, który prawidłowo przeprowadza weryfikację i filtrację danych, dzięki czemu odpowiednie boksy trafiają na dobre doki, a następnie do pojazdów.

Korzyści z technologii RFID

Kompleksowy projekt, wdrożony w tak dużym obiekcie, sprawnie zrealizowany przez młodą polską firmę, to znaczące osiągnięcie. – Cieszę, że nasz zespół tak dobrze sobie z nim poradził. Wprowadzony system, oparty na technologii RFID, już dziś przekłada się na konkretne korzyści w firmie Rossmann. Konkurujemy z dużymi firmami, a wyróżnia nas to, że systemy tworzymy pod indywidualne potrzeby i integrujemy je z innymi, funkcjonującymi u klientów, czego przykładem jest, zakończony właśnie, projekt w firmie Rossmann. W każdej branży są zresztą obszary, gdzie RFID pozwala uzyskać oszczędności  – mówi Adam Silny, prezes firmy ISS RFID.

W logistyce i transporcie technologia RFID usprawnia zarządzanie zasobami magazynowymi, pozwala monitorować i kontrolować łańcuch dostaw, również w czasie rzeczywistym. Systemy RFID to także zwiększanie bezpieczeństwa pracowników, ponieważ możliwe jest bieżące lokalizowanie osób (Żródło: https://log4.pl/w-rossmannie-pierwszy-krok-do-wdrozenia-rfid,492,18806.htm) i pojazdów na terenie magazynu czy hali. W handlu detalicznym usprawnia natomiast procesy inwentaryzacyjne, magazynowe, a także rozwiązania samoobsługowe typu "self checkout".

Wdrożone systemy RFID, w krótkim czasie, przynoszą efekty w postaci oszczędności, optymalizacji czy poprawy bezpieczeństwa w firmach. Potwierdzają to klienci, którzy deklarują redukcję kosztów inwentaryzacji o ponad 90% i nawet do 40% zmniejszone koszty magazynowania.

Dodatkowe zalety RFID prezentowane wizualnie przez naszych pracowników, mogą Państwo znaleźć pod adresem https://www.youtube.com/playlist?list=PLlRnm4Q-iuXtQvnIIiv5J0vgZJcH8Q4kz

Przyszłość RFID w przedsiębiorstwie

Dużą zaletą systemów RFID jest skalowalność – można wdrażać rozwiązania stopniowo, bez konieczności pokrywania całej inwestycji na raz. Dzięki wyposażeniu pojemników transportowych wielorazowego użytku w tagi RFID, można uszczelniać łańcuch dostaw na pozostałych jego etapach, skupiając się początkowo na strefach najbardziej krytycznych. Można dodawać kolejne cegiełki do układanki.

Mając wyposażony system weryfikujący poprawność wysyłek, można dodać moduł i urządzenia weryfikujące poprawność dostaw do sklepów oraz powrotu opakowań na magazyn.

Zapraszamy do kontaktu, oferujemy dni testów, gdzie sami Państwo będą mogli sprawdzić działanie technologii RFID w warunkach pracy Waszych przedsiębiorstw.

 

ISS RFID sp. z o.o.

Ul. Druskiennicka 20

81-533 Gdynia

biuro@issrfid.com

+48502077625

 


Najnowsze w naszym serwisie

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Zainteresują Ciebie również

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Prezentacja oferty

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Alicja Starnawska 12 marca 2023

Chciałbyś się znaleźć w katalogu?


Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco i poznawać najlepsze praktyki dot. cyfryzacji w firmach. 


Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj