Jak cyfryzacja może uratować tradycyjny handel?
Redakcja

Jak cyfryzacja może uratować tradycyjny handel?

Wartość transakcji przetwarzanych przez inteligentne technologie kasowe, w których stały proces kasowy jest zastępowany modelem bezobsługowym, osiągnie 387 miliardów dolarów w 2025 roku, w porównaniu z zaledwie 2 miliardami dolarów w 2020 roku. Inteligentne technologie kasowe zapewniają znacznie prostsze doświadczenia użytkownika, eliminując tradycyjne kasy; przyjęcie podejścia „po prostu wyjdź”. Szybki wzrost będzie napędzany przez detalistów poszukujących zrównoważonych modeli biznesowych w następstwie pandemii COVID-19. Jednak skutki pandemii to tylko przyspieszenie wieloletniego spadku koniunktury tradycyjnego handlu.

Foto: SevenStorm Juhaszimrus

Nie tylko pandemia covid-19

Rynek detaliczny od pewnego czasu doświadcza trudności z powodu silnej konkurencji ze strony handlu internetowego i zmieniających się zachowań konsumentów. W związku z tym sprzedawcy detaliczni powinni już mieć plany transformacji cyfrowej. Sprzedawcy detaliczni i usługodawcy mają do dyspozycji coraz więcej technologii, które mogą usprawnić zarówno ich działalność, jak i doświadczenie, jakie mogą zapewnić klientom. Zrozumienie, że klienci pragną wygodnego, łatwego i bezproblemowego doświadczenia zakupu, skłania sprzedawców detalicznych do eksperymentowania i testowania nowych technologii, które poprawią wrażenia klientów w sklepie w tych wymiarach. Postęp technologiczny jest dla rynku detalicznego główną szansą na maksymalizację zaangażowania klientów. Od pewnego czasu detaliści stoją przed kilkoma wyzwaniami. Jednym z głównych problemów jest rosnąca konkurencja ze strony handlu elektronicznego. Chcąc złagodzić te wyzwania, detaliści zmieniają swoje podejście na omnichannel, w którym detaliści łączą działania offline i online

Technologie cyfrowe w handlu

Handel detaliczny znacznie się rozwinął w ostatnich latach, obejmując obecnie wszystko, od sklepów stacjonarnych, przez Internet po wyszukiwanie mobilne i głosowe. Jednak dla konsumentów czynniki motywujące ich zakupy są takie same. Konsumenci chcą jak najszybciej otrzymać towar w rozsądnej cenie. Na przykład sklepy Amazon Go pozwalają konsumentom po prostu odebrać produkty bez konieczności zatrzymywania się przy kasie (AI i kamery rejestrują zakup i automatycznie obciążają konsumenta); w ten sposób znacznie zwiększając wygodę. Doprowadziło to również do powstania rynku, na którym właściciele detaliczni, którzy zamierzają prowadzić sklep stacjonarny, muszą rozpocząć zmianę strategii, aby skuteczniej i wydajniej prowadzić sklep fizyczny. Najważniejszym przykładem tego trendu jest Amazon Go, ale istnieje wiele innych, w których technologie są łączone w celu usprawnienia działania sklepów detalicznych, w tym aplikacje samoobsługowe, beacony, tagi RFID, robotyka, sztuczna inteligencja i inne. Rynek detaliczny odczuwa poważne zakłócenia spowodowane pandemią COVID-19, a duża zmiana w kierunku większego wykorzystania handlu elektronicznego wynika z ograniczeń. Doprowadziło to do wielu zamknięć sklepów i utraty miejsc pracy w tradycyjnym handlu.

Inteligentne kasy

„Inteligentne kasy” to hasło, które obejmuje wszystkie formy infrastruktury kas, które automatyzują lub usuwają elementy procesu płatności.

Robotyka

Robotyka to nowy obszar wykorzystania technologii w sklepie, ale ma duży potencjał, by zakłócić istniejące modele biznesowe. Robotyka sklepowa jest wykorzystywana głównie w dwóch kluczowych obszarach: obsłudze klienta i sprawdzaniu zapasów.


RFID

RFID to technologia śledzenia.Właściciele firm detalicznych mogą używać zdalnych skanerów do odczytywania tagów RFID umieszczonych na poszczególnych produktach.

Przeczytaj więcej o RFID wykorzystywanej w LPP.


Sztuczna inteligencja

Juniper Research definiuje sztuczną inteligencję jako „program komputerowy, który wykorzystuje kombinację cyfrowych elementów konstrukcyjnych, takich jak matematyka, algorytmy i dane, w celu rozwiązywania złożonych problemów, które zwykle są wykonywane przez ludzi”

Sztuczna inteligencja 

Sztuczna inteligencja znacznie wzmocniła sklepy detaliczne, zapewniając im dostęp do informacji i analiz wysokiego poziomu. Ta analiza, jeśli zostanie skutecznie wdrożona, może zmienić rynek detaliczny.

W kontekście branży detalicznej sztuczna inteligencja musi posiadać co najmniej jedną z tych umiejętności, aby świadczyć usługi, które stanowią wartość dodaną dla detalistów:

  • Prognozowanie popytu, gdzie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do dokładniejszego przewidywania poziomów popytu w handlu detalicznym i reagowania na nie.
  • Innowacje będą ograniczone do segmentu wygody, gdzie linie produktów są prostsze, a koszty wdrożenia niższe. Wdrożenia te będą również ograniczone do większych sieci detalicznych, które mogą sobie pozwolić na znaczne koszty inwestycyjne.
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji przez sprzedawców detalicznych, w tym inteligentnych systemów kasowych i chatbotów, będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że sprzedawcy detaliczni będą mogli dostarczać konsumentom atrakcyjne doświadczenia wielokanałowe. Dążenie do wydajności doprowadzi detalistów do inwestycji w sztuczną inteligencję o wartości ponad 23 miliardów dolarów do 2025 roku, w porównaniu z nieco ponad 5 miliardami dolarów w 2020 roku.

źródło: "How Technology Can Save Traditional Retail " - Juniper Reasearch

System ERP Odoo pozwala na wykorzystanie różnych urządzeń zewnętrznych jak np.skaner w kasie, czytniki RFID.
Sięgnij po przyszłość z  

Bądź na bieżąco

Bądź pierwszym, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach, produktach i trendach RFID z Odoo.

Najnowsze w naszym serwisie

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Zainteresują Ciebie również

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Prezentacja oferty

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Jak cyfryzacja może uratować tradycyjny handel?
Redakcja 17 listopada 2022

Chciałbyś się znaleźć w katalogu?


Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco i poznawać najlepsze praktyki dot. cyfryzacji w firmach. 


Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj