Czy ludzie naprawdę korzystają z Chat GPT zamiast Google?
Wojciech Szramowski

Czy ludzie naprawdę korzystają z Chat GPT zamiast Google?

Na X widziałem, jak ludzie publikowali posty o tym, jak coraz częściej zaczynają korzystać z Chat GPT. Wiele z tych osób opowiada, że nie korzysta już z Google.Przyjrzyjmy się danym, aby sprawdzić, czy ludzie naprawdę korzystają z Chat GPT zamiast z Google.

Archiwum Neil Patel

Powstanie Chat GPT

Mimo, że Chat GPT jest dość nowym rozwiązaniem w porównaniu z erą Internetu, Open AI (które jest właścicielem Chat GPT) już takie nie jest. OpenAI zostało założone w grudniu 2015 roku .

To, nad czym pracowali przez lata, doprowadziło do powstania Chat GPT. Spójrzmy na dane…Zobacz, jak szybko popularność Chat GPT wzrosła według trendów Google.


W ten sposób w niecały rok stały się one jedną z najpopularniejszych witryn. Według Like Web jest to 24. najpopularniejsza witryna na świecie. Jednak zagłębiając się w dane, można uzyskać lepszy obraz tego, co się naprawdę dzieje.

Na początek przyjrzyj się trendom Chat GPT w ciągu ostatnich 12 miesięcy według Google Trends.


Patrząc na powyższy wykres trendów Google, widać, że rośnie on w szybkim tempie, ale jego wzrost spowalnia.

Zasięgi ruchu Chat GPT

Przyjrzyjmy się liczbom ruchu Chat GPT (Open AI) w porównaniu z wyszukiwarkami takimi jak Google i Bing. Według Like Web w styczniu Chat GPT odwiedziło 1,639 miliarda osób. Wzrost o 7% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W tym samym okresie Google odwiedziło 86,57 miliarda użytkowników (wzrost o 2,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem), a Bing – 1,359 miliarda użytkowników (wzrost o 3,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem).

W lutym w Google i Bing odnotowano spadek ruchu, ale luty jest krótszym miesiącem.

Ma także dużą skalę i jego obecny wolumen nie będzie rósł w szalonym tempie, jak 5% miesięcznie. A gdyby mieli szczęście i osiągnęli 5% wzrostu miesięcznie, osiągnięcie poziomu ruchu równego Google zajęłoby im około 6,8 roku.

Wiem, że 6,8 roku to niezbyt długo… ale pamiętaj, że dane pokazują, że Google nadal odnotowuje wzrost ruchu. Nie jest on stały, więc teoretycznie zajęłoby to znacznie więcej czasu.

Chociaż nie sądzę, że Chat GPT będzie rósł o 5% miesięcznie przez 6 lat, odnotuje gwałtowny wzrost, gdy wypuszczą nowe produkty, a jego popularność nadal będzie rosła (tylko nie wiem o ile). Ale znowu, duże firmy technologiczne również odnotują wzrost popularności, gdy wypuszczą więcej produktów i funkcji związanych ze sztuczną inteligencją.

Produkty te mogą nie być tak dobre jak Open AI, ale nadal pochłoną część udziału w rynku.

Czy większość ludzi się myli?

Nie wątpię w to, że ludzie co raz częściej korzystają z Chat GPT.

Są nawet przypadki użycia, w których używam go za pośrednictwem Google… i kto wie, z czasem prawdopodobnie będzie jeszcze więcej przypadków użycia, jeśli Google nie będzie w stanie zapewnić Gemini miejsca, w którym ludzie będą z niego zadowoleni.

Ale to nie znaczy, że jeśli jednemu się uda, drugiemu się nie uda. Dla obu istnieje przypadek użycia.

To zależy od tego, czego ludzie szukają. Wiele przypadków użycia sztucznej inteligencji to ludzie zadający pytania i chcący uzyskać odpowiedzi.

Ale czy wiesz, że Google generuje 8,5 miliarda wyszukiwań dziennie?

15% z nich to zupełnie nowe wyszukiwania, których ludzie nigdy wcześniej nie szukali w Google.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz

Prawdopodobny scenariusz jest taki, że będzie wiele popularnych platform, które będą wykorzystywane w różnych przypadkach użycia. Na przykład nawet wraz z rozwojem TikTok, Snap i innych platform społecznościowych Facebook radził sobie dobrze.

Większość osób, z którymi rozmawiam, twierdzi, że tego nie używa. Ale liczby tego nie pokazują.

Facebook ma ponad 3 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie, i liczba ta jeszcze nie spadła.


A jeśli spojrzeć na przychody z reklam, nadal generują one więcej pieniędzy niż Instagram.W samych Stanach Zjednoczonych odpowiada za 51,9% przychodów z reklam.

Jasne, że Instagram rośnie w szybszym tempie… ale Facebook nie umiera, on wciąż rośnie.I tak jak istnieje Facebook, YouTube, TikTok, Snap i wiele innych opcji, wszystkie radzą sobie dobrze.

Być może nie uważamy już niektórych z nich za seksowne, ale wszystkie to firmy warte wiele miliardów dolarów.

Podobnie Google i Bing dostosują się i nadal będą istnieć obok Open AI i Anthropic.

Wniosek

Chat GPT nie sprawi, że Google zniknie. Google i inne wyszukiwarki dostosują się. Z czasem może się okazać, że niektórzy gracze tracą udział w rynku i nie ma w tym nic złego.

Skoncentruj się na dostosowywaniu i wykorzystywaniu wszystkich platform… bez względu na to, jak mogą wyglądać w przyszłości.

źródło:  Blog Neil Patel: "Are People Really Using ChatGPT Instead of Google?"


Najnowsze w naszym serwisie

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Zainteresują Ciebie również

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Prezentacja oferty

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Czy ludzie naprawdę korzystają z Chat GPT zamiast Google?
Wojciech Szramowski 2 kwietnia 2024

Chciałbyś się znaleźć w katalogu?


Skontaktuj się z nami

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco i poznawać najlepsze praktyki dot. cyfryzacji w firmach. 


Udostępnij ten artykuł
Archiwizuj